flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
13
quantity
Product details
Category
This iLIVING Explosion Proof fan is perfect for drying, cooling, exhausting and ventilating in area like crawl space, attic, basements or warehouse. This 20 inches 900W with 1720 RPM utility fan will help improving air quality and working environment for different applications. Heavy duty rugged framing construction, 100% pure copper enclosed motor provides years of reliable use. Build-in auto reset thermal protection for optimal use in hot locations. CE Certified. iLIVING products are designed and engineering in California since 2006. 1 year limited warranty. Available sizes at 10”, 12”, 16”, and 20”.
  • Super Powerful Ventilator Fan, 900W, 5830 CFM, 1720 RPM
  • Super Heavy Duty Rugged construction, Roller Steel Framing for long-lasting use
  • Auto Reset thermal protection, 100% copper Fully Enclosed Direct Drive Motor
  • 120V, 60Hz, CE Certified. 1 Year Limited Warranty
  • Wattage at 900W, and requires 20A outlet
UPC 850005348566
Size 20 Inch
Color Red
Speed 1720 RPM
Style Modern
Voltage 120
Wattage 900 watts
Material Metal
Room Type warehouse, workshop, garage
Brand Name iLiving
Model Name ILG8EF20EX
Motor Type Brushless
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Powder Coated
Is Electric Yes
Item Weight 94.8 Pounds
Noise Level 72 Decibels
Part Number ILG8EF20EX
Switch Type Push Button
Manufacturer iLIVING
Model Number ILG8EF20EX
Power Source Electric
Mounting Type Free Standing
Blade Material Aluminum
Connector Type Standard North American 3-prong plug
Control Method App
Item Type Name 20" Explosion Proof Fan